Direct naar content

Explosie gasprijzen raakt alle Nederlanders

nieuwsbericht
Gepubliceerd op:

Het Nibud maakt zich zorgen over de effecten van de snel stijgende gasprijzen en roept de politiek op om in te grijpen. Honderdduizenden Nederlanders komen financieel in de knel door de prijsstijging.

‘Dit raakt alle Nederlanders’, zegt Nibud-directeur Arjan Vliegenthart vanochtend in De Telegraaf . ‘Het is op korte termijn nodig dat het demissionaire kabinet en de Tweede Kamer maatregelen nemen door te draaien aan de accijnzen, zodat dit Nederlanders komende maanden minder in de portemonnee raakt.’

Gemiddelde energierekening 900 euro hoger

De Rabobank berekende dat de gasrekening voor een gemiddeld huishouden in het slechtste geval 900 euro hoger uitvalt. Dat is bovenop de 1500 tot 1600 euro die de consument nu betaalt, aldus de bank.

De gasprijs bestaat voor ruim een derde uit accijnzen. Daardoor kan de politiek relatief eenvoudig en snel ingrijpen door de gasprijzen te verlagen. Vorige maand deed de Tweede Kamer dat al na een motie van de VVD. Door de explosieve prijsstijging is dat echter een druppel op een gloeiende plaat. Het Nibud ziet dat ruim een half miljoen Nederlanders alsnog in de knel komen en de gasrekening amper kunnen betalen.

Tweede Kamer aan zet

‘Vooral de Tweede Kamer is nu aan zet. Die is missionair’, vertelt Vliegenthart. ‘Tegelijkertijd moet er structureel wat aan de inkomstenkant veranderen. Vandaag is het de energierekening, morgen is het de huur of de stijging van de hypotheekrente. Dan blijf je maar een beetje sleutelen aan de auto, terwijl de carrosserie niet deugt.’

‘Voor veel Nederlanders betekenen de stijgende gasprijzen gewoon dat als ze een nieuw energiecontract afsluiten, de rekening met tientjes per maand omhoog zou kunnen gaan,’ legde de Nibud-directeur uit in Goedemorgen Nederland. ‘En als je al moet rekenen om elke maand rond te kunnen komen, dan kan dat net het verschil zijn tussen het wel of niet halen.’